Kaktusy

Kaktusy-rady

Presádzanie- presádzať treba vtedy, keď  sa kaktus v kvetináči veľmi tesní, alebo ak  zreteľne prestane rásť. Najlepšie v dobe rastovej stagnácie na konci zimy /feb./, či v lete. Kvetináč volíme len o málo väčší ako je kaktus. Niekedy stačí vymeniť len nevyhovujúci substrát. Z koreňov odstránime starý substrát, tenké dlhé korene môžeme na 1/3 skrátiť a necháme ranky niekoľko dní zaschnúť na teplom  tienistom mieste, potom sadíme.             

 Substrát- musí byť  vzdušný a priepustný, čo zabezpečíme zmiešaním bežnej zeminy na zeleninu  resp. kvety /2diely/ s pieskom resp. štrkom/1-2 diely/- ak rýchlo vysychá, dáme štrku menej, ak vysychá pomaly a kaktusom hnijú korene, dáme štrku viac.  

Svetlo- kaktusy  potrebujú svetlé umiestnenie t.j. čo najbližšie k oknu orientovanému  na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Majú rady čerstvý vzduch, teda vhodný je aj balkón či záhrada. Tu ich však treba chrániť pred dlhotrvajúcimi dažďami. 

Voda- polievame odstátou vodou  ráno alebo večer, nikdy nie keď sú kaktusy slnkom rozpálené. Zalievame nárazovo- výdatne, ale až keď je substrát presušený. Či je suchý nám ukáže špajdľa zapichnutá do substrátu. Prvú jarnú zálievku dostanú kaktusy až vtedy, keď ich vegetačné vrcholy vplyvom tepla a svetla dostávajú sviežu farbu a objavujú sa nové tŕne. Je to neklamný znak, že sa už prebudili zo zimného spánku a potrebujú vodu, bez hnojiva. Teplá voda sa osvedčila(asi 50°C). V priebehu sezóny niekoľkokrát pohnojíme hnojivom na kvitnutie- obsahuje menej dusíka. Letná rastová stagnácia  prichádza s letnými horúčavami. Prejavuje sa tým, že kaktusy prestanú rásť . Vtedy nepolievame, alebo len minimálne. Môžeme rastliny rosiť. Zálievku obnovíme s nástupom chladnejších nocí. Na jeseň sa kaktusy pripravujú na zimovanie. Pletivá im vyzrievajú a na temenách sa objavujú pekne vyfarbené tŕne. Ak hnojíme, tak teraz by už hnojivo nemalo obsahovať dusík, ale skôr draslík, ktorý podporuje vyzrievanie. Postupne obmedzujeme zálievku tak, aby s poklesom teplôt k nule bol už substrát na 100% suchý.

Zimovanie- kaktusy(okrem niektorých teplomilných druhov ako je Melocactus, Discocactus ) zimujeme vždy nasucho. V zime tieto kaktusy vodu neprijímajú, celkom zastavia svoje životné pochody vplyvom nízkej teploty. Teplota zimovania závisí odkiaľ daný druh pochádza. Väčšine však vyhovuje rozpätie 5-10°C. Mediolobivie a Rebutie  znášajú  lepšie teploty okolo -5°C ako nad 12°C, kedy sa deformujú. Počas zimného oddychu prečkajú kaktusy dni, keď je v našich zemepisných šírkach málo svetla a pripravujú sa na kvitnutie v nasledujúcej sezóne.

Kaktusy-Iné stránky

   http://www.cact.cz

  Stránky Pavla Pavlíčka z Chrudimi, aktuálne informácie, kaktusové internetové noviny...

      Česky

   http://www.cactus-mall.com/

  Asi najznámejšie zahraničné stránky o kaktusoch a sukulentoch

      Anglicky

   http://www.living-rocks.com/

  Stránky venované Ariocarpusom

      Anglicky

   http://www.bobsmoleys.com/

  Stránky Boba Smoleyho

      Anglicky

   http://www.upjs.sk/bz/index.html

  Botanická záhrada Košice

      Anglicky/Slovensky

   http://www2.webpark.cz/astrophytum

  Klub Astrophytum Brno

      Anglicky/Česky